Uwaga!

Z dniem 1 września 2017 r. Publiczne Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów zostaje przkeształcone w Szkołę Podstawową Zakonu Pijarów.

Adres nowej witryny internetowej to: www.sp.pijarzy.pl

Ta strona nie będzie więcej aktualizowana.

Wszelkie informacje i komunikaty będą zamieszczane WYŁĄCZNIE na nowej stronie.

Kronika szkolna

16.07.2017

W dniach 9-15 lipca w Warszawie jedenaścioro uczniów i absolwentów Gimnazjum wzięło udział w 29. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży w ramach łączonej reprezentacji Gimnazjum i Liceum.

23.06.2017

W dniu dzisiejszym uczniowie otrzymali świadectwa i uczestniczyli w Mszy Świętej. Rozpoczęły się upragnione wakacje.

22.06.2017

W przedostatni dzień nauki cała wspólnota szkolna uczestniczyłą w gali rozdania nagród oraz w  pożegnaniu klasy trzecich. Program artystyczny przygotowały klasy II, które zaprosiły wszystkich do udziału w turnieju Milionerzy. Wieczorem absolwenci i nauczyciele bawili się na tradycyjnym komersie.

22.06.2017

Oto akcje Fundacji Oświatowej im. Ks. Stanisława Konarskiego, w które w tym roku włączyli się uczniowie Gimnazjum:

- spotkanie ze św. Mikołajem dla podopiecznych Sióstr Albertynek,

21.06.2017

Memoriał Pływacki im. prof. Kękusia, Turniej Pierwszej Pomocy Przedmedycznej im. Jakuba Ciołka - dzień integracji z Liceum Pijarów
Środa 21 czerwca rozpoczęła się Mszą św., na której kazanie wygłosił Ojciec Mateusz Pindelski. Wspomniał w nim o Profesorze Włodzimierzu Kękusiu, długoletnim pijarskim nauczycielu i wspaniałym człowieku oraz o licealiście - Jakubie, który zginął tragicznie w górach.
Dla upamiętnienia Profesora i Ucznia został też zorganizowany Turniej Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, w którym wzięły udział wszystkie klasy.

19.06.2017

W słoneczny poniedzialkowe przedpołudnie 19 czerwca, uczniowie z klasy 2e zwiedzali krakowski Kazimierz i jego główne zabytki.
Rozpoczęli spacer od Cmenatrza Nowego, gdzie przy pomocy p.przewodniczki, zapoznali się z tradycjami związanymi z pochówkiem mieszkańców Kazimierza wyznania mojżeszowego oraz tragiczną historią Żydów w okresie okupacji hitlerowskiej.
 

30.05.2017

Koniec roku zbliża się nieubłaganie :) ostatnie drużynowe zawody już za nami. Gimnazjum Pijarskie uczestniczyło w lekkoatletycznych drużynowych zawodach o mistrzostwo Krakowa. Rywalizacja toczyła się w takich konkurencjach ,jak pchniecie kulą, skok w dal, biegi na 100, 300, 600, 1000 m oraz w sztafetach 4 x 100 m. Po zaciętej walce nasze drużyny dziewcząt i chłopców uplasowały się na piątych miejscach, dokładając kolejne punkty do rankingu ogólnego na najlepszą usportowioną szkołę w Krakowie.

28.05.2017 - 01.06.2017

W dniach 28 V – 1 VI 2017 roku, w ramach Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie prof. Hołdy, w każdej klasie trzeciej naszego Gimnazjum odbyły się dwugodzinne  warsztaty z konstytucji.
Honorowy patronat nad akcją objął Rzecznik Praw Obywatelskich oraz prof. Ewa Łętowska. 
Celem projektu jest zwrócenie uwagi uczniów na praktyczny wymiar konstytucji oraz szeroko rozumiane prawa człowieka. Razem z prawnikami, którzy przyszli do szkoły i  poprowadzili zajęcia, trzecioklasiści analizowali konkretne przypadki z życia wzięte i zgodnie z literą prawa zapisaną w Ustawie Zasadniczej szukali dla nich rozwiązań.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i pozwoliły młodzieży na wykazanie się wiedzą zdobytą na lekcjach wiedzy o społeczeństwie.
          Agnieszka Mróz

27.05.2017

6 maja 2017 r.
Projekt edukacyjny „Nasi sąsiedzi Żydzi…” – zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Uczniowie klas drugich biorący udział w projekcie edukacyjnym „Nasi sąsiedzi Żydzi…” pojechali do Warszawy, aby zwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz wziąć udział w warsztatach dotyczących współczesnej kultury żydowskiej. Oglądnięcie wystawy głównej poprzedził spacer po Muranowie, dzielnicy, gdzie utworzono Muzeum i która w czasie wojny była otoczona murami getta. Tam przewodnik pokazywał bloki mieszkalne zbudowane na gruzach spalonego getta, a także miejsca związane ze zbrojnym powstaniem w tym miejscu (Bunkier Anielewicza) oraz murale tworzone przez mieszkańców Warszawy i przypominające o dramatycznych wydarzeniach z czasów wojny.
 

20.05.2017 - 28.06.2017

W dniach od 20 do 28 maja grupa uczniów przebywała na wyjeździe kulturowo- językowym w Irlandii.  Do Dublinu przylecieliśmy bardzo późno w sobotę a już od następnego dnia czekało na nas wiele wrażeń.
Odwiedziliśmy Posiadłość Powerscourt, słynącą z przepięknych, rozległych ogrodów, podziwialiśmy najwyższy irlandzki wodospad- Powerscourt Waterfall, zwiedziliśmy zamki w Kilkenny i Limerick oraz średniowieczny Zamek Bunratty. Wizyta w tym ostatnim nie skończyła się tylko na oprowadzeniu przez przewodników, w strojach z epoki, po jego wspaniale zachowanym wnętrzu; w pobliżu znajduje się skansen gdzie mogliśmy poczuć się niczym w XIX- wiecznej wiosce.
 

14.05.2017 - 20.05.2017

14 Maja bieżącego roku przybyli do nas uczniowie z Niemiec.  Pochodzą oni z miasteczka Mainz położonego koło Frankfurtu. Pierwszym dniem była niedziela, którą każdy z Polskich uczniów musiał samodzielnie zagospodarować. Drugiego dnia nasi Niemieccy koledzy i koleżanki pojechali do Obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie poznawali trudną historie drugiej Wojny Światowej. We wtorek wszyscy razem odwiedziliśmy Kopalnię Soli w Bochni, która wywarła niemałe wrażenie na obcokrajowcach. Środę zaczęliśmy od wspólnych lekcji i spotkaniem z Panią Dyrektor, a następnie odwiedziliśmy centrum miasta, czyli m.in. Rynek Główny i ul. Floriańską. Piaty dzień minął nam na zwiedzaniu Kazimierza-żydowskiej dzielnicy Krakowa. Zakończyliśmy  dzień radosną grą w kręgle. Następny dzień- piątek- był ostatnim dniem który nasi Niemieccy goście spędzili w Krakowie. Spędziliśmy go na zwiedzaniu Zamku na Wawelu i Wzgórza Wawelskiego. W sobotę, niestety, musieliśmy się pożegnać z naszymi koleżankami i kolegami. O godzinie 4:20 rano odwieźliśmy ich na lotnisko. Ta wymiana była naprawdę dobrze spędzonym czasem i mam nadzieję, że każdy nauczył się czegoś nowego i zawiązał nowe przyjaźnie. We wrześniu jedziemy z rewizytą….
Dominika Cieśla

11.05.2017 - 13.05.2017

W dniach 11-13 maja klasy 3e i 3d pojechały na wycieczkę do Pragi. Wyjazd został zorganizowany z okazji ukończenia przez nas ostatniego roku gimnazjum.
11 maja wyjechaliśmy bardzo wcześnie spod szkoły. Wszyscy stawili się punktualnie na zbiórce.
Do Pragi dotarliśmy  z lekkim opóźnieniem w związku z czym nasz przewodnik zasugerował nam, aby lekko zmodyfikować nasz plan zwiedzania. 

06.05.2017

W sobotę 6 maja br. w pijarskim gimnazjum w Krakowie zakończył się kolejny, już trzeci Prowincjalny Kurs Lektorski. Wzorem lat ubiegłych adresowany był on do starszych ministrantów z naszych krakowskich szkół i parafii. Tym razem wzięło w nim udział jedenastu ministrantów.

05.05.2017

W piątek, 5 maja wszyscy zainteresowani  naszą szkołą zostali zaproszeni na dzień otwartych drzwi. Był to dla nas dzień szczególny, ponieważ po raz pierwszy gościliśmy w naszych progach kandydatów do klasy pierwszej szkoły podstawowej.

 

30.04.2017 - 03.05.2017

Od 30 kwietnia do 3 maja br. grupa pijarskich wychowanków uczestniczyła 16 Parafiadzie Środowisk Pijarskich im. o. Józefa Jońca w Krakowie. W tegorocznej imprezie wzięło udział 170 osób; grupy z Bolszewa, Elbląga, Jeleniej Góry, Katowic, Poznania, Łowicza, pijarskiej parafii pw. Najświętszego Imienia Maryi z Krakowa i krakowskiego gimnazjum oraz z Łapsz Niżnych, Rzeszowa oraz Warszawy.

25.04.2017

W związku z przeżywanym okresem wielkanocnym 25 kwietnia jak co roku w naszym liceum odbyło sie spotkanie, na które zostały zaproszone osoby samotne mieszkające w okolicy naszej szkoły.

06.04.2017

W czwartek 6 kwietnia reprezentacje naszych krakowskich Szkół wyruszyły w długą podróż do stolicy Wielkopolski, aby uczestniczyć w Siódmym Poznańskim Biegu Józefa Jońca. Impreza rozpoczęła się 7-go kwietnia o godz. 11.00 W dwunastu biegach łącznie uczestniczyło 1400 biegaczy. Nasze reprezentacje składały się z 10 uczniów i uczennic oraz opiekunów - Dyrektora Ojca Edwarda Kryściaka i Dominika Kuliga, którzy również wzięli udział w biegu Open.

27.03.2017 - 05.04.2017

Pielgrzymka klas drugich Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego trwała od 27 marca do 5 kwietnia. Celem podróży były ważne i piękne miasta Włoch.
Już pierwszy dzień stanowił wyzwanie, bo zbiórkę zorganizowano o godzinie 4 przed liceum. Załadowaliśmy bagaże i wyruszyliśmy. Oprócz nich wzięliśmy ze sobą uśmiechy i dobre samopoczucie.

25.03.2017

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z przypadającą w październiku 200. rocznicą śmierci tego bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych. W Krakowie, z którym Kościuszko był szczególnie związany, przygotowano cykl wydarzeń z tej okazji. Od 2 lutego przy Pawilonie Wyspiańskiego na Placu Wszystkich Świętych można oglądać wystawę plenerową poświęconą Kościuszce.

22.03.2017 - 26.03.2017

Przez 3 dni w naszej szkole odbywały się rekolekcje wielkopostne. Prowadził je zespół muzyczny "Porozumienie", który podzielił się swoimi doświadczeniami, refleksjami na temat osobistej relacji z Bogiem. Motywem przewodnim był obraz Ojca. Wspólnie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, w adoracji Najświętszego Sakramentu, w spowiedzi świętej. Rekolekcje zakończyła wspólna Eucharystia.

Strony